Dubrovnik
Chorwacja » Dalmacja ”Cud. Bajka słoneczna. Powietrze pachnie. Spokój. Przestrzeń morza. Niewiarygodne, cudne, stare mury. Oliwki, winnice, pomarańcze, cytryny, palmy i wszędzie pełno oleandrów. Piękności jest tu tyle i słońca, i morza, że nie wiadomo, od czego zacząć”. Tak o Dubrowniku pisał w 1927 roku polski kompozytor i dyrygent Ludomir Rogowski, który ”Perłę Adriatyku” wybrał na miejsce zamieszkania. Tak o Dubrowniku mówią wszyscy turyści, którzy zachwyceni urokiem i niepowtarzalnym klimatem tego miejsca, wracają do niego w swoich wspomnieniach. A miasto ukochane jest zwłaszcza przez Polaków i to nasz język najczęściej słyszy się na ulicach.
Leżąca w Chorwacji, w Południowej Dalmacji miejscowość o wyjątkowej historii, sięgającej korzeniami wczesnego średniowiecza, jedno z najpiękniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego, wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Położenie Dubrownika, otoczonego z trzech stron wodami Adriatyku, zapiera dech w piersiach. ”Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika”- powiedział kiedyś Bernard Shaw, irlandzki prozaik i dramaturg, laureat nagrody Nobla. Do innych znanych wielbicieli tego pięknego miejsca w Chorwacji należą m. in. Agata Christie, Elizabeth Taylor i Richard Burton.

Historia

Już w czasach prehistorycznych, na wyspie Lave (południe Dubrownika) istniała grecka osada o nazwie Ragusa, która szybko rozwinęła się dzięki handlowi morskiemu, osiągając już w XIV i XV wieku miano potęgi handlowej Adriatyku - obok Ankony i Wenecji. Największy rozkwit przypadł republice w XV i XVI wieku, która dbała już nie tylko o swoją pozycję handlową (w tym okresie rozkwitu miasto posiadało przedstawicielstwa konsularne w ponad 80 miastach i flotę handlową, liczącą ponad 700 żaglowców), ale która od tej pory zaczęła kłaść nacisk także na rozwój sztuki i architektury.
W 1667 r. miasto zostało zniszczone na skutek trzęsienia ziemi. Kolejna katastrofa dotknęła Dubrownik w 1991 r. Bombardowany wiele miesięcy przez wojska jugosłowiańskie, nigdy nie został zdobyty i choć ślady historii są wpisane w mury miasta, to za każdym razem dziwi turystów fakt tak szybkiego przywrócenia jego obrazu sprzed wojny.

Klasztory, pałace, zabytki

Historię ”klejnotu Chorwacji” najlepiej opowiada spacer po głównej, kamiennej ulicy Starego Miasta Stari Grad, Stradun, który jak wszystkie przewodniki sugerują, najlepiej jest rozpocząć od najbardziej okazałego wejścia do miasta - zabytkowej Bramy Pile (Vrata Pile), znajdującej się po stronie zachodniej miasta. Słynne mury, zaliczane do najbardziej masywnych i jednocześnie...
Dodaj opinię o miejscowości: Dubrovnik
Położenie
autem
z lotniska
komunikacja
drogi
Rozrywka
kluby
życie nocne
gastronomia
możliwość sport
dla dzieci
dla dorosłych
promenada
Pozostałe
służba zdrowia
sklepy galerie
bankomaty
zabytki
atrakcje
czystość
bezpieczeństwo
plaża
Ogólne wrażenie
Ogólne wrażenie
Inne
Czy polecił(a)byś tą miejscowość
Komu polecił(a)byś tą miejscowość *


Czy stan na miejscu odpowiada opisowi
Rodzaj wyjazdu
Wiek
Płeć
Termin wyjazdu
Zalety (pole niewymagane)
Wady (pole niewymagane)
Imię 1 *
Nazwisko 1 *
E-mail 1,2 *
Potwierdź e-mail 1,2 *
Miejsce zamieszkania *
. *
* - pole obowiązkowe
1. Imię zostanie podane przy Państwa opinii. Nazwisko i e-mail nie będą opublikowane.
2. W przypadku podania błędnego adresu e-mail, właściciel portalu nie ponosi odpowiedzialności, w przypadku, gdy e-mail z kodem rabatowym nie dotrze do adresata.
wyślij
© 2010 - 2024 Lasty.com.pl